top of page

Najczęstsze niedobory witamin i minerałów, jakie je dotykają mamy

Ciąża to piękny, choć wymagający czas. Szczególną uwagę należy w tym okresie zwrócić między innymi na suplementację witamin i minerałów. Dlaczego? Ponieważ ich niedobór może być bardzo groźny. Jakie deficyty najczęściej dotykają ciężarnych? Oto odpowiedź!


Przedwczesny poród albo wady wrodzone u dziecka to tylko niektóre z konsekwencji deficytu witamin i minerałów u ciężarnych. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim trzeba pamiętać o stosowaniu suplementów. Na jakie składniki zwrócić największą uwagę?

Złota piątka wśród witamin i minerałów

Jak wskazują badania, najwięcej kobiet w ciąży cierpi na niedobory żelaza, jodu, witaminy D oraz kwasu foliowego i DHA. Co mogą powodować niedostateczne poziomy tych składników? Dlaczego warto, a często nawet trzeba wdrożyć suplementację w tym zakresie?

Żelazo

Niedobór żelaza powoduje niedokrwistość i negatywnie wpływa na zdolności intelektualne dziecka. Suplementacja żelaza jest wskazana zwłaszcza w przypadku wegetarianek i kobiet z zaburzeniami jego wchłaniania.

Jod

Kobiety ciężarne powinny być szczególnie wyczulone na to, by poziom jodu we krwi był w normie. Jego niedobory mogą bowiem być przyczyną opóźnienia intelektualnego i nieprawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. Deficyt jodu predysponuje też do wystąpienia u niego ADHD oraz autyzmu.

Witamina d

Niedobór witaminy D to powszechny problem u noworodków. Jakie znaczenie ma odpowiedni poziom witaminy D u ciężarnej? Zapobiega wystąpieniu stanu przedrzucawkowego i redukuje ryzyko wystąpienia u dziecka niskiej masy urodzeniowej. Ponadto pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny płodu, zmniejsza podatność na infekcje, cukrzycę oraz choroby autoimmunologiczne.

Kwas foliowy pozwala zapobiegać wystąpieniu wad cewy nerwowej, a także wspiera rozwój mózgu dziecka. Suplementacja kwasem foliowym przed ciążą i w czasie jej trwania jest konieczna.

Kwas DHA

Kwas DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i wspiera rozwój mózgu malucha. Przyjmowanie preparatów z kwasem DHA w drugim trymestrze ciąży redukuje liczbę infekcji dróg oddechowych i kataru siennego u dzieci.

Warto sięgnąć po preparaty dedykowane kobietom w ciąży i potraktować je jak bezcenną


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page